Jesteś tutaj: nazwastronyy.pl » Ciekawe linki

Spis kategorii:

Ciekawe linki


Projekt „PARTNERZY W NAUCE”

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską. Patronat nad nim sprawuje Uniwersytet Śląski. Głównym jego celem jest kształtowanie u uczniów szkół ponadgimnazjalnych kompetencji kluczowych: matematycznych, naukowo-technicznych, informatycznych oraz przedsiębiorczości i inicjatywy. Oferta skierowana jest do 80 szkół ponadgimnazjalnych zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego, małopolskiego, opolskiego i łódzkiego, a działania obejmą następujące grupy odbiorców: uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół, a także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne imienia Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach jest placówką oświatowo – wychowawczą (pozaszkolną placówką specjalistyczną), umożliwiającą rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Jego głównym celem jest szeroko pojmowana popularyzacja i dydaktyka jednej z najpiękniejszej nauk - astronomii.Polsko-Ukraiński Konkurs Fizyczny LWIĄTKO

Konkurs Lwiątko wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Nazwa LWIĄTKO, po ukraińsku LEVENJA, pochodzi właśnie od Lwowa. Został on wymyślony przez nauczycieli "uniwersyteckiego" liceum we Lwowie. W 2003 roku konkurs zagościł w Polsce. Obecnie głównym organizatorem konkursu na terenie naszego kraju jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Muzeum Inżynierii Miejskiej, założone przez Gminę Miasta Kraków w 1998 roku, gromadzi obiekty ilustrujące rozwój komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki z obszaru historii techniki. Muzeum realizuje podstawowe statutowe cele: gromadzi, opracowuje, dokumentuje i upowszechnia obiekty z zakresu historii techniki, technologii, przemysłu i inżynierii miejskiej. Zbiory muzealne obejmują przedmioty ilustrujące wspomniane dziedziny wytwórczości człowieka, koncentrując się przede wszystkim na zachowaniu polskiego dziedzictwa technicznego. Ekspozycje Muzeum prezentowane są w budynkach najstarszej krakowskiej zajezdni tramwaju konnego i elektrycznego.


Planetarium Śląskie

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób.


Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik powstaje w Warszawie, nad samą Wisłą. Będzie to jedna z pierwszych takich instytucji w Polsce.

Centrum nauki to:
  • królestwo eksperymentów – w Centrum Nauki Kopernik znajdą się setki interaktywnych urządzeń, na których dzieci, młodzież i dorośli będą przeprowadzać doświadczenia wyjaśniające, jak funkcjonuje świat wokół nas. Tu chodzi o zrozumienie zjawisk, a nie pokazywanie historii rozwoju nauki, jak w klasycznych muzeach techniki.
  • raj dla ciekawych świata – u nas można, a nawet trzeba, dotykać eksponatów i samodzielnie wykonywać na nich eksperymenty. Obserwując przebieg doświadczenia oraz jego rezultaty, bez problemu można zrozumieć nawet skomplikowane zjawiska.
  • przygoda i świetna zabawa - każdy, kto odważy się trochę poeksperymentować przekona się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Wiek zwiedzającego nie ma znaczenia – wystawy są tak pomyślane, by każdy znalazł tu coś dla siebie.
  • miejsce magnetyczne - eksperymentując w centrach nauki spędza się całe dnie i wielokrotnie do nich wraca.
  • podglądanie przyszłości – zaprezentujemy rozwiązania technologiczne, nad którymi naukowcy dopiero pracują.
Centrum Nauki Kopernik jest instytucją kultury. To wspólna inicjatywa Miasta st. Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.Spotkania z astronomią

„Spotkania z Astronomią” są unikalnym autorskim cyklem multimedialnych prelekcji popularnonaukowych połączonych z pokazami zdjęć niezwykłych zjawisk astronomicznych oraz teleskopowymi pokazami wielu ciekawych obiektów astronomicznych widocznych na dziennym lub nocnym niebie - „na żywo”. Ich celem jest zarówno ukazanie obecnego stanu wiedzy w tej dziedzinie jak i przedstawienie jej związku z niemal wszystkimi naukami przyrodniczymi (fizyką, chemią, geografia, biologią, i ekologią). Ważny jest również aspekt wpływu astronomii na wynalazki techniczne oraz ich zastosowanie w dalszym rozwoju tej nauki. Również istotne znaczenie ma uwrażliwienie na piękno i harmonię w przyrodzie.


Internetowe Laboratorium Fizyki.

W założeniach laboratorium to udostępniać będzie eksperymenty zlokalizowane na terenie Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, a także zlokalizowane w innych uczelniach (szkołach) które zechcą włączyć się organizacyjnie do Internetowego Laboratorium Fizyki i poprzez Internet udostępnić swój sprzęt i oprogramowanie. Tematyka ćwiczeń obejmować będzie eksperymenty najciekawsze i najważniejsze w historii fizyki.

www.sciencemadesimple.com

Matura z fizyki


Centralna Komisja Egzaminacyjna

Pierwsze ogniwo systemu oceniania zewnętrznego. Informacje o instytucji, egzaminach, aktualności, standardy, przepisy prawne.
Arkusze maturalne

Arkusze maturalne z fizyki, wymagania programowe itp.

Platforma edukacyjna - kurs fizyki dla maturzystów

Multimedialny, interaktywny kurs z fizyki zawiera pełny materiał dla szkół ponadgimnazjalnych na poziomie rozszerzonym.

Kurs możesz wykorzystać do systematycznej nauki w ciągu roku szkolnego, przerabiać samodzielnie w wybranym czasie i tempie jako uzupełnienie i rozszerzenie zajęć w szkole, lub potraktować jako pomoc przy powtórce materiału przed maturą. Obecnie kurs zawiera 5 działów fizyki. Każdy z nich stanowi zamkniętą, kompletną całość. Następne działy są w przygotowaniu.Popularnonaukowe


Laboratorium XXI wieku

Najstarszy, cykliczny program popularnonaukowy TVP – osiągnięcia nauki, techniki i nie tylko. TVP1 – czwartek 14:20
Od początku istnienia programu w 1985 r. ukazało się ponad 400 wydań. Wiele programów zostało powtórzonych, nawet kilkukrotnie. W dużej części cykl ten był poświęcony badaniom polskich naukowców oraz tematom aktualnym. Bardzo często są to reportaże z instytutów i laboratoriów krajowych i zagranicznych, gdzie pracują polscy uczeni.Zawartość: najważniejsze i najciekawsze osiągnięcia, badania związane z poprawą jakości życia codziennego, praktyczne zastosowania w gospodarce. Polska nauka i naukowcy w świecie, odległy kosmos i głębiny oceanów, reaktory atomowe, laboratoria biotechnologiczne, zautomatyzowane zakłady produkcyjne to miejsca, które odwiedzili już widzowie „Laboratorium”. Przed nami kolejne, niezwykłe wyprawy.

Młody Technik

Miesięcznik edukacyjny - od 1932 roku kolejne pokolenia wprowadza w świat techniki.


Świat Nauki (miesięcznik)

Miesięcznik popularnonaukowy ukazujący się od roku 1991 jako polska edycja Scientific American. Artykuły umieszczane w Świecie Nauki poświęcone są najnowszym metodom badawczym, teoriom i odkryciom naukowym z dziedzin nauk przyrodniczych, ekonomii, medycyny, antropologii i informatyki, rzadziej także można znaleźć w miesięczniku informacje dotyczące innych dziedzin nauki. Obecnie najbardziej popularne tematy związane są z odkryciami w biotechnologii, astronomii, fizyce materii skondensowanej, kosmologii, neurobiologii i przemyśle informatycznym. Autorami artykułów często są naukowcy prowadzący badania w opisywanych dziedzinach.

Supermózg.gazeta.pl

Serwis popularnonaukowy portalu Gazeta.pl - wiadomości i artykuły z wielu dziedzin nauki: społeczeństwo, psychologia, medycyna, technologia, fizyka, ekologia - ciekawostki naukowe, galeria zdjęć, filmy video, jak to działa.www.tok.fm - Radiowa Akademia Nauk

Radiowa Akademia Nauk w radiu TOK FM


www.radiokrakow.pl - W kręgu nauki

W programie: Rozmowy o krakowskiej nauce, aktualności ciekawostki, felietony naukowe i rozmowy z krakowskimi uczonymi. Prowadzący: Jan Stępień.
Niedziela od 16:05 do 17:00

Delta (miesięcznik)

Delta – matematyczno-fizyczno-informatyczno-astronomiczny miesięcznik popularny wydawany przez Uniwersytet Warszawski przy współpracy towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Ukazuje się od roku 1974.

Urania - Postępy Astronomii (dwumiesięcznik)

Urania–Postępy Astronomii - dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej. Czasopismo powstałe z połączenia się "Uranii" i "Postępów Astronomii", wydawane wspólnie pod patronatem PTA i PTMA od 1998 r.Świat Radio

Czasopismo specjalistyczne i popularno-naukowe dla czytelników o wyraźnie określonych zainteresowaniach - hobbiści i profesjonaliści z dziedziny radiokomunikacji.Science (tygodnik)

Czasopismo naukowe wydawane przez American Association for the Advancement of Science. „Science” zostało założone w 1880 roku przez wynalazcę Thomasa Edisona i w 1900 roku stało się organem American Association for the Advancement of Science (AAAS). Podstawowym zadaniem tygodnika jest publikowanie najnowszych, szczególnie doniosłych odkryć w dziedzinie nauk przyrodniczych i wszelkich materiałów wiążących się z rolą nauki we współczesnym świecie.

Nature (tygodnik)

Jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych. Ukazuje się w formie tygodnika ilustrowanego. Zostało założone w 1869 roku przez Normana Lockyera (fizyka, jednego z odkrywców helu). W przeciwieństwie do ogromnej większości czasopism naukowych, tygodnik „Nature” opisuje odkrycia ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych, inżynieryjnych oraz (rzadziej) ścisłych i ekonomicznych.

Czasopismo to stosuje zasadę, że umieszczane tam teksty powinny być zrozumiałe dla każdego, ale nie powinny też być nadmiernie, sztucznie upraszczane, tak jak to ma miejsce w przypadku wielu wydawnictw popularnonaukowych. Czasopismo to posiada od lat jeden z najwyższych wskaźników impact factor (ok. 30) ze wszystkich czasopism naukowych wydawanych na świecie. Tutaj link do działu fizyki.NewScientist (tygodnik)

Science news and science jobs from New Scientist - New Scientist


Linki do stron fizycznych (w języku angielskim i nie tylko)


School of Physics (Sydney, Australia)

Podstawowe prawa fizyki prezentowane są tu w postaci multimediów. Poszczególne pliki wideo i animacje znakomicie nadają się do wykorzystania przez uczniów do samodzielnej nauki lub powtórek.
Całość materiału podzielona na działy:

ExplOratorium (San Francisco, USA)

Muzeum nauki, sztuki i ludzkiej percepcji. Kanał YouTube link.
How Stuff Works - physics channel

HowStuffWorks jest własnością Discovery Communications. To wielokrotnie nagradzane źródło wiarygodnych, bezstronnych i łatwych do zrozumienia informacji. Wyjaśnia, jak świat naprawdę działa. Serwis założony przez North Carolina State University Profesor Marshall Brain w 1998 r. Obecnie z jej zasobów internetowych korzysta wiele milionów ludzi w każdym wieku.

Java Applets on Physics (Walter Fendt)

Aplety Jawy ilustrujące podstawowe zjawiska fizyczne.

Physics 2000 (A University of Colorado)

Interaktywna podróż po zagadnieniach fizyki współczesnej. Znajdziesz tu informacje o tym jak działają zdobycze nauki XX wieku i urządzenia zaawansowanej technologii.
Molecular Ekspressions

Molecular Ekspressions to strona zawierająca galerie zdjęć, które odkrywają fascynujący świat mikroskopu optycznego. Pokazuje to co do tej pory było nieosiągalne. Oferuje jedną z największych kolekcji fotografii kolorowych wykonywanych przez mikroskop optyczny metodą: ang. "photo-micro-graphs". Zdjęcia obejmują niemal wszystko, od produktów spożywczych (np. lodów) do układów scalonych i nadprzewodników ceramicznych. Zdjęcia są dostępne na licencjach komercyjnych, prywatnych i instytucji non-profit.

Virtual Labs

Wirtualne laboratorium w którym można sprawdzić prawa fizyki.AP Physics

Strona na której znajdziemy zarówno teorię jak i dużo symulacji zjawisk fizycznych. Prowadzona jest przez The Head-Royce School.

Acoustics and Vibration Animations

Autorem strony jest Dan Russell, Ph.D. Associate Professor of Applied Physics z Kettering University. Strona zawiera animacje, które służą wizualizacji pewnych pojęć dotyczących akustyki i drgań. Wybór animacji zbiega się z tematami poruszanymi na różnych kursach fizyki w Kettering University.

Interactive Science Simulations - University of Colorado at Boulder

Symulacje zjawisk fizycznych opracowane przez zespół naukowców z University of Colorado w Boulder, które wydają się być wiodącymi w tej dziedzinie w USA (Wieman, Adams, Loeblein, Perkins, 2010). Zespół ten (PhET) pod kierownictwem Dr. Carla Wiemana, który jest laureatem Nagrody Nobla z dziedziny fizyki, opracował ponad 80 symulacji z zakresu fizyki, jak również chemii, biologii i matematyki. Symulacje te dostępne są bezpłatnie on line. Na tej stronie można również znaleźć przykłady lekcji opracowanych przez zespół PhET jak również przez innych nauczycieli fizyki. Procedura techniczna tych symulacji jest przetłumaczona na ponad 40 rożnych języków w tym również na język polski link dlatego wypróbowanie ich jest proste.


Inne


Wolfram|Alpha

Serwis Wolfram|Alpha jest pierwszym krokiem w kierunku ambitnego projektu, mającego na celu stworzenie programu, wykonującego i prezentującego algorytm obliczania "krok po kroku". Zatem wpisz swoje pytanie lub obliczenia a Wolfram|Alpha udzieli na nie odpowiedzi.

The Khan Academy

Khan Academy to organizacja not-for-profit, której misją jest dostarczanie wysokiej jakości edukacji dla wszystkich i wszędzie. Posiada ponad 1200 filmów wideo na YouTube obejmujących wiele dziedzin nauki, od podstaw arytmetyki i algebry do równań różniczkowych, fizyki, chemii, biologii i finansów, które zostały zarejestrowane przez Salmana Khana. Pod tym linkiem znajdują się podcasty dotyczące fizyki. Pod ramką z filmem znajduje się playlista dostępnych podcastów.

Copyright © 2010 by Marcin Maćkowicz